Afternoon tea med Elin

Elin och Vuxenskolan i Vilhelmina bjöd på afternoon tea tisdag 4:e februari. Det var pensionärsföreningen SPF som samlats för provsmakning, få nya intryck och mer kunskap om tebuskens blad. För det var de klassiska smakerna det handlade om, från Darjeeling till Lapsang.

Tebladen med blomman har blivit lite slitet med åren. Elin plockade det på en teodling i Kina när hon var där på hösten 1990. Då var blomman vit och tebladen gröna.

Hon visade hur en teskörd kunde se ut och hur man graderar de olika kvalitéerna, från SFTGFOP till Souchong. Hur de rostas eller jäser för att få rätt smak.
Elin abonnerar själv på första skörden av toppskott från distriktet Darjeeling på Himalajas sluttningar i Indien.

Men ett engelskt afternoon tea är ju inget utan nybakade scones, kex och pålägg.

Det krävs två vattenkokare med termostat, en digital timer och fem tekannor för att smakproven ska hålla tempot.
Man fick prova på Darjeeling First Flush, Genmaisha, Jasminte, Spice Blend, Earl Grey Special och Lapsang Souchong.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *